صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > آموزش > پورن انتقامی چیست؟

پورن انتقامی چیست؟

  - برگرفته از: بی‌بی‌سی فارسی /
۱ آبان ۱۳۹۶
پورن انتقامی چیست و چه روش‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد؟

پورن انتقامی چیست و چه روش‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد؟

“پورن انتقامی” نوعی آزار و اخاذی از طریق انتشار یا تهدید به انتشار تصاویر خصوصی عمدتا برهنه یا جنسی واقعی یا گاهی ساختگی افراد است. افزایش انتشار تصاویر شخصی در فضای اینترنت و استفاده همگانی از گوشی‌های تلفن هوشمند مجهز به دوربین باعث افزایش چنین جرائمی شده است. دولت استرالیا اعلام کرد که در راستای مبارزه با پورن انتقامی، سایتی را برای افزایش آگاهی عمومی و حمایت از قربانیان تاسیس کرده است.

“پورن انتقامی” چیست؟

پورن انتقامی نوعی سوءاستفاده از تصاویر شخصی است که با هدف انتقام، آزار یا اخاذی انجام می‌شود. این تصاویر ممکن است واقعی یا ساختگی باشد که بدون اجازه شخصی که در تصویر‌ها حضور دارد، منتشر می‌شود. اغلب شخص در حالت برهنگی یا عمل جنسی است. انتشار تصویر ممکن است به شکل دیجیتال در فضای اینترنت باشد، با ایمیل فرستاده شود یا به شکل سنتی تصاویر چاپی پست شود. استفاده از فوتوشاپ و ساختن تصویرهای غیرواقعی از دیگر انواع سوءاستفاده تصویری است.

اصطلاح “پورن انتقامی” شامل عکس‌های برهنه است و هدف آن معمولا انتقام گرفتن است.

چه کسانی ممکن است تصاویر شخصی ما را منتشر کنند؟

اگر هدف انتشار تصاویر انتقامگیری شخصی باشد، این کار اغلب ممکن است از سوی دوست یا شریک زندگی سابق شخص، انجام شود که می‌خواهند با این کار شخص را آزار دهند.

در بعضی موارد مانند خشونت های خانگی، این کار می‌تواند به شیوه‌ای برای تهدید و ارعاب تبدیل شود؛ اخاذی از طریق تهدید به انتشار این تصاویر یا درخواست پول در ازای حذف این تصاویر از سایتهای “پورن انتقامی” که برای آزار و اذیت افراد درست شده است.

در مواردی هم به ویژه در گروه‌های سنی پایین، انتشار تصاویر خصوصی از سوی دوستان و بدون هدف خاصی انجام می‌شود؛ مثلا یک شوخی که ممکن است تبعات آزاردهنده بسیاری به دنبال داشته باشد.

اگر یکی از نزدیکان قربانی سوءاستفاده تصویری شد، چه باید کرد؟

پیش از هر چیز به شخص اطمینان دهید که او در این جریان مقصر نبوده است.

قربانی سوءاستفاده از تصاویر معمولا غمگین، وحشتزده و عصبانی است. سعی کنید در کنار آنها باشید حتی اگر آنها شما را از خودشان دور می‌کنند. مطمئن شوید که حالشان خوب است.

انتقام و اخاذی در اینترنت با انتشار تصاویر برهنه، گاهی قربانیان را به مرز خودکشی کشانده است. آنها را تشویق کنید که از حمایت‌های قانونی و مشاوره‌های روانی استفاده کنند.

از سال ۲۰۱۵ در بریتانیا یک شماره تلفن مشاوره حقوقی برای قربانیان “پورن انتقامی” راه‌اندازی شده است.

آیا سوءاستفاده از عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی در ایران جرم است؟

بله، در ایران هم مانند بسیاری از کشورهای جهان، سوءاستفاده از عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی افراد و “پورن انتقامی” جرم است. مجازات سوءاستفاده از عکس و فیلم‌های خصوصی بر اساس فصل پنجم ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای، حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات همزمان تعیین شده است.

سایت پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (فتا) گزارش داده که در حال حاضر سوءاستفاده از فیلم و عکس‌های خصوصی و خانوادگی افراد “یکی از جرایم قابل توجه” در ایران است و بخشی از پرونده‌های محاکم قضایی ایران را به خود اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید
آزار جنسی آنلاین
متهم به آزار جنسی اینترنتی بازداشت شد
ویدیوهای اینترنتی با تصاویر جعلی حذف می‌شوند
فیلم پورن تقلبی در کره جنوبی
دوربین مخفی تقلبی پورن در کره جنوبی
Facebook فیسبوک
مقابله‌ی فیسبوک با بازنشر انتقامی عکس‌های خصوصی

 

ثبت دیدگاه