صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > محکومیت مجری زن تلویزیون مصر به اتهام تابوشکنی جنسی
در مصر

محکومیت مجری زن تلویزیون به اتهام تابوشکنی جنسی

  - برگرفته از: دویچه وله فارسی /
۱۵ آبان ۱۳۹۶
دعاء صلاح مجری النهار

دعاء صلاح، مجری النهار

دادگاهی در مصر دعاء صلاح، مجری یک تلویزیون خصوصی را برای طرح روابط جنسی پیش از ازدواج به سه سال حبس محکوم کرد. صلاح در برنامه خود درباره بارداری زنانی خارج از روابط زناشویی سخن گفته بود.

به گفته فعالان حقوق زنان صلاح با این “تابوشکنی” درصدد طرح مشکلات این دسته از زنان در جامعه مصر بر آمده بود. دادگاه این برنامه را “خلاف اخلاق و عفت عمومی” خواند و دعاء صلاح را به دلیل اجرای این برنامه “تحریک‌آمیز” محکوم شناخت.

دادگاه برای صلاح وثیقه‌ای حدود ۱۰ هزار پوند مصر (معادل ۴۸۸ یورو) تعیین کرده است.

به گفته رسانه‌های مصر یک وکیل پس از پخش برنامه صلاح در ماه ژوئن ۲۰۱۷ از مجری برنامه شکایت کرد. پس از آن دستگاه قضایی مصر پرونده‌ای برای دعاء صلاح تشکیل داد.

صلاح در برنامه خود بیان کرده بود که یک زن باردار بدون همسر مجبور است که برای به دنیا آوردن فرزندش تن به ازدواج مصلحتی بدهد، اما پس از وضع حمل می‌تواند از همسر موقتش طلاق بگیرد.

دعاء صلاح در حال اجرای برنامه

صحنه‌ای از برنامه‌ی دعاء صلاح در مورد بارداری زنان خارج از روابط زناشویی

دعاء صلاح در پاسخ به اتهامات وارده گفت که او تنها در باره این موضوع با مخاطبان خود گفت‌وگو داشته و جمع‌بستی از نظرات تماشاگران را به صورت “سناریویی فرضی” بیان داشته است.

صلاح تاکید کرد که در این برنامه دقیقاً به وضعیت نابهنجاری در جامعه مصر اشاره شده که زنان را وادار به “راه‌حل‌هایی” می‌کند که برای همگان “انزجارآور” است، اما با این وجود این موضوعات بخشی از مشکلات اجتماعی‌اند.

به گفته فعالان حقوق زنان در مصر محکومت دعاء صلاح نمونه‌ای از مقابله “محافل سنتی و اسلام‌گرا با تابوشکنی” در عرصه روابط جنسی در این کشور است.

بیشتر بخوانید
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
رکورد طلاق در ایران شکست

 

ثبت دیدگاه