صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > استفاده‌ی سازمان‌یافته از حربه‌ی تجاوز به مردان در لیبی
نتیجه‌ی تحقیق‌ها در لیبی

استفاده‌ی سازمان‌یافته از حربه‌ی تجاوز به مردان

  - برگرفته از: یورونیوز /
۱۴ آبان ۱۳۹۶
قربانی تجاوز جنسی به مردان در لیبی

جنگ در لیبی

شواهد به دست آمده نشان می دهد گروه‌های مختلف درگیر در لیبی از تجاوز جنسی به مردان به طور سازمان یافته به عنوان ابزاری در نبرد با یکدیگر استفاده کرده اند.

یک گروه مستقر در تونس و همچنین خبرنگار روزنامه فرانسوی لوموند در جریان تحقیق در لیبی گزارشهای متعدد و همچنین تصاویری ویدئویی دریافت کردند که بیانگر تجاوز جنسی به مردان است.

در برخی از موارد گزارش شده فرد قربانی در سلولی قرار می گرفته است که از دیگر زندانیان حاضر در آن خواسته شده بود به او تجاوز جنسی کنند.

از تجاوز جنسی در اکثر موارد برای تحقیر و همچنین وادار کردن قربانیان به سکوت استفاده شده است. این در حالی است که سخن گفتن از تجاوز جنسی برای قربانیان در جوامع عرب از نظر فرهنگی احتمالا دشوارتر از بسیاری از کشورهای غربی است. اغلب قربانیان به دنبال این تجربه از هرگونه فعالیت سیاسی، نظامی و حتی مدنی پرهیز می کنند.

رژیم معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی به استفاده از تجاوز جنسی به عنوان ابزاری برای مقابله با مخالفان در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی متهم شده بود. با این حال تاکنون مدارکی قطعی برای اثبات این اتهامات به دست نیامده است.

توییت روزنامه گاردین در مورد تجاوز جنسی به مردان در لیبی

یکی از اتباع لیبی که اکنون در تونس در تبعید به سر می برد می گوید وفاداران به معمر قذافی در جریان اعتراضات علیه رژیم او به مخالفان تجاوز جنسی کردند و سپس خود آنها پس از شکست قربانی همین نوع خشونت شدند.

بسیاری از اتهامات تجاوز جنسی علیه قبیله تاورغاء مطرح شده است. اعضای این قبیله متهم به حمایت از معمر قذافی و تجاوز به مخالفان خود در جریان اعتراضات شده اند.

پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی مخالفان وی دست به انتقامگیری از این قبیله زدند. شهر تاورغاء با خاک یکسان شد و ۳۵ هزار ساکن این شهر به اردوگاه های آوارگان در طرابلس و بنغازی گریختند.

فاتو بنسوده، دادستان دیوان بین المللی کیفری سال گذشته از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته بود با تخصیص منابع مالی بیشتر امکان ادامه تحقیقات او در مورد «جنایات جنگی» در لیبی را فراهم کند. دیوان بین المللی کیفری همچنین قرار بازداشت مصطفی بوسیف الورفلی، فرمانده ای که متهم به ارتکاب جنایت جنگی شده را صادر کرده است. مصطفی بوسیف الورفلی سالها کنترل شرق لیبی را در دست داشت.

  منبع: یورونیوز
بیشتر بخوانید
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
بیل کازبی به‌دلیل آزار جنسی متهم شناخته شد
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
مرشد سرشناس هندی به دلیل تجاوز به دختر نوجوان به حبس ابد محکوم شد
حبس ابد برای مرشد هندی به جرم تجاوز
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی
روایت بازیگران زن بالیوود از آزار جنسی

 

ثبت دیدگاه