صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > چه بر سر آینده‌ی کودکان ایرانی خواهد آمد؟
مجری‌های بی‌اطلاع و برنامه‌های کارشناسی‌نشده

چه بر سر آینده‌ی کودکان ایرانی خواهد آورد؟

  - برگرفته از: کمپین توقف ازدواج کودکان در ایران /
۱۷ آبان ۱۳۹۶
صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

ترغیب کودکان به ازدواج آیا وظیفه رسانه ملی است؟

برنامه‌ی زنده با مجری‌گری علی ضیا از شبکه ۱

کلیپی از دو کودک در برنامه زنده تلویزیونی ایرانی در شبکه های اجتماعی سرو صدای زیادی را به پا کرده است. در این برنامه که به مجری گری “علی ضیا” از شبکه ۱ تلویزیون ایران پخش می شود، از دو کودک به نام های “امیرعباس” و “سجاد” که از طریق شبکه های اجتماعی معروف شده اند، سئوال هایی پرسیده می شود.

در لابلای برنامه سجاد به امیر عباس پیشنهاد می کند که دیگر درس را ادامه ندهد و ازدواج کند اما این کودک می گوید نمی خواهد که زن بگیرد‌. سپس همین سئوال توسط مجری از سجاد پرسیده می شود. او در پاسخ می گوید که در سن ۲۰ سالگی ازدواج خواهد کرد. مجری از کودک می پرسد که آیا کسی را در نظر دارد و کودک پاسخ مثبت می دهد و اشاره می کند که او بمن پیام هم می دهد.

این کلیپ توسط بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی با انتقاد های بسیاری روبرو شده است. به گفته بسیاری از کاربران رفتار مجری و سئوال های او از کودکان اصلا مناسب با سن آنها نیست. حتی اگر کودک به اشتباه و با الگو برداری از رفتار بزرگ تر ها اقدام به سئوال یا صحبت در این زمینه کند بزرگترها باید با پاسخ های منطقی ذهن او را از این مسائل دور کنند نه اینکه مانند مجری برای خنده و جذاب شدن برنامه سئوال های بیشتری در این مورد پرسیده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با برنا مطرح کرد؛
گفت‌وگوی علی ضیاء با دو کودک در خصوص ازدواج اشاعه خشونت بود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: حتی صحبت و تشویق دو کودک به ازدواج نوعی اشاعه خشونت و توهین گفتاری محسوب می شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، پخش ویدیوی در فضای مجازی بار دیگر جامعه را به التهاب کشاند، در یکی از برنامه هایی که از تلویزیون به نام فرمول یک که از رسانه ملی پخش می شود علی ضیاء ،مجری برنامه در اقدامی عجیب دو کودک را که به عنوان مهمان به برنامه خود دعوت کرده بود، دستمایه شوخی هایی در خصوص ازدواج قرار داد.

در این باره طیبه سیاووشی نماینده مجلس به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: مسئله اصلی این است که درحالی که حوزه اجتماعی حوزه ای پر آسیب است و همه این مطلب را می دانند اما اهمیتی به آن نمی دهند.

به گفته ی او چنین برنامه هایی که از صدا وسیما پخش می شود کارشناسی شده نیستند، چرا که اصلا مجری یک برنامه آن هم با حضور دو کودک حق ندارد در چنین مواردی شوخی کند یا وارد این مسائل شود.

سیاووشی افزود: برخی رفتارهای غلط از شوخی در رسانه ها آغاز می شود در صورتی که وظیفه این رسانه ها آگاهی بخشی است نه اشاعه ی یک فرهنگ غلط حتی به صورت طنز.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: مسئله ازدواج در ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی به صراحت در مورد سن ازدواج صحبت شده است؛ طبق این ماده قانونی سن ازدواج برای دختران ۱۳ و برای پسران ۱۵ سال درنظر گرفته شده است.

او با بیان اینکه لایحه حمایت از کودک می تواند در این موارد ایجاد فرهنگ کند ادامه داد: این لایحه بسیار مترقی و پیشرفته است و می تواند در بسیاری از موارد بازدارنده باشد، صحبت از مسائلی که حتی پیش از در دستور کار قرار گرفتن لایحه حمایت از حقوق کودک جرم شناخته شده، اشتباه است.

سیاووشی در پایان گفت: حتی صحبت و تشویق دو کودک به ازدواج نوعی اشاعه خشونت و توهین گفتاری محسوب می شود، چرا که یک پسر ۹-۱۰ ساله در سنی قرار دارد که به تازگی متوجه جنس مخالف می شود و در این مرحله نباید آن ها را به سمت و سویی سوق دهیم که روش فکری شان نسبت به جنس مخالف تغییر کند.

بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
رخشانه، کودکی که قربانی سنگسار شد
تصویر لوگوی سانسور شده در تلویزیون ایران
شوخی با پستان‌های سانسورشده‌ی گرگ اسطوره‌ای

 

ثبت دیدگاه