صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > تجاوز به زنان روهینگیا و فرافکنی آنگ‌سان‌سوچی

فرافکنی و سکوت آنگ‌سان‌سوچی بر سر تجاوز به زنان روهینگیا

  - برگرفته از: یورونیوز /
۷ دی ۱۳۹۶
پناهندگان فراری روهینگیا از ترس تجاوز

پناهندگان فراری روهینگیا از ترس تجاوز

آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار به هنگام دیدار با مقامات ارشد سازمان ملل متحد از گفتگو درباره گزارش‌های منتشره درمورد تجاوز به زنان و دختران روهینگیایی امتناع کرد.

پرمیلا پاتن، نماینده ویژه این سازمان و متخصص خشونت‌های جنسی در زمان جنگ، نیمه ماه دسامبر امسال (اواخر آذرماه) به میانمار سفر کرد تا در مورد این وقایع با مقامات دولتی این کشور به بحث و گفتگو بنشیند.

وی پس از ملاقات با خانم سوچی در این باره گفت که «بحث واقعی» میان آن دو شکل نگرفت چرا که خانم سوچی از از اظهارنظر در مورد تجاوز به زنان روهینگیایی توسط سربازان ارتش، مرزبانان و شبه‌نظامیان در استان راخین میانمار خوداری کرد.

آنگ سان سوچی در ملاقات با پرمیلا پاتن و دیگر مقامات سازمان ملل متحد مساله تجاوز را موضوعی «اغراق شده و ساخته جوامع بین‌الملل» خواند. وی همچنین آوارگان استان راخین را افرادی مرتبط با «گروه‌های تروریستی» خواند که برای «فرار از مجازات توسط قانون» به کشورهای مجاور گریخته‌اند.

ارتش میانمار هرگونه اتهام قتل و تجاوز جنسی را رد و نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری را به پنهان کردن واقعیت متهم کرده است.

میانمار و بنگلادش بر سر حل بحران روهینگیا تا پایان ماه ژانویه ۲۰۱۷ به توافق رسیده‌اند. با اینحال آوارگان روهینگیایی می‌گویند که به طور داوطلبانه از بنگلادش به میانمار باز نخواهند گشت مگر آنکه به آنان ملیت میانماری اعطاء و امنیت شان تضمین شود.

با شدت گرفتن درگیری‌ها در ایالت راخین میانمار که اغلب ساکنان آن را اقلیت مسلمانان روهینگیا تشکیل می‌دهند تا کنون ۶۵۵ هزار نفر از خشونت های نظامیان و بوداییان ناسیونالیست میانمار از این کشور گریخته و به کشورهای مجاور، عمدتا بنگلادش، پناه برده‌اند.

خشونت و تبعیض علیه مسلمانان روهینگیا سال‌هاست که در میانمار سابقه دارد و دولت میانمار آنها را نه بعنوان شهروندان کشور میانمار، بلکه مهاجران غیرقانونی می‌شناسد که از بنگلادش آمده اند.

سازمان پزشکان بدون مرز معتقد است دست‌کم ۶۷۰۰ نفر از مردم این اقلیت کشته شده و زنان و دختران زیادی قربانی تجاوز جنسی شده‌اند.

سازمان ملل متحد خشونت‌ها علیه اقلیت روهینگیا را «پاکسازی قومی» دانسته و از مسئولان این کشور درخواست کرده تا برای رفع این بحران چاره‌اندیشی کنند.

  منبع: یورونیوز
بیشتر بخوانید
تجاوز جنسی به زنان روهینگیا
تجاوز به زنان روهینگیا برای ترساندن آوارگان از بازگشت
پناهندگان میانمار در بنگلادش روهینگا
افزایش کارگری جنسی در اردوگاه پناهجویان روهینگیایی
دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش
موضوع آزارهای جنسی به سازمان ملل هم کشیده شد
حقوق بیناجنسی

 

ثبت دیدگاه

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this