صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > افزایش ابتلا به ایدز از راه رابطه‌ی جنسی
در ایران

افزایش ابتلا به ایدز از راه رابطه‌ی جنسی

  - برگرفته از: یورو نیوز /
۱۰ آذر ۱۳۹۶
افزایش ابتلا به ایدز از راه رابطه‌ی جنسی

انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی به ویژه در میان جوانان ایران در حال افزایش است.

انتقال ویروس اچ آی وی تنها به استفاده از سرنگ آلوده محدود نمی شود. با وجود اینکه این عامل همچنان در صدر راه‌های انتقال این ویروس است، ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی به ویژه در میان جوانان ایران افزایش چشمگیری داشته است. به گفته مقامات این کشور تعداد زیادی از این افراد از  ابتلای خود به این ویروس باخبر نیستند.

محمد مهدی گویا، معاون وزارت بهداشت ایران در گفتگو با خبرگزاری رویترز با اشاره به افزایش میزان ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی می گوید: «آمار شش یا هفت سال پیش نشان می داد که نزدیک به ۱۶ یا ۱۷ درصد افراد از طریق رابطه جنسی به این بیماری مبتلا می شدند و این رقم اکنون به ۴۰ درصد رسیده . تین موضوع هشداری برای ما و برای مردم و مسئولین است.»

معاون وزارت بهداشت همچنین نقش مواد مخدر و روانگردان درافزایش میل جنسی جوانان را حائز اهمیت می داند و می گوید: «داروهای اکستازی، مواد مخدر صنعتی و ترکیباتی نظیر آمفتامین به طرز چشمگیری میل جنسی را افزایش می دهند.»

صحبت از موضوعات مربوط به رابطه جنسی در ایران تابو محسوب می شود. در مدارس مطالب آموزشی چندانی درباره روابط جنسی، روابط پر خطر و راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ آی از این طریق وجود ندارد و در رسانه های جمعی نیز بصورت واضح در اینباره صحبت نمی شود.

نکات مهم در مورد اچ آی وی/ایدز شماره ۵

A post shared by ایدز و بیماری های آمیزشی (@hiv_sti) on

پروین افسر کازرونی، رئیس دپارتمان ایدز وزارت بهداشت درباره انتقال ویروس اچ آی وی از طریق رابطه جنسی می گوید که از ۵ هزار زن مبتلا به این ویروس، بیش از ۵۰ درصدشان زنان متعهد و متأهل بوده اند که بیماری را از همسران خود گرفته اند و دلیل آن ناآگاهی همسران آنها از این بیماری بوده است. مشکلات مربوط به ویروس اچ آی وی تنها به ناآگاهی جامعه نسبت به راه‌های ابتلا و ترس از سخن گفتن درباره آن محدود نمی شود. عدم آگاهی افراد نسبت به این بیماری می تواند تا حدی پیش رود که زندگی روزمره بیماران مبتلا به ایدز را با دشواریها یی مواجه کند.

شاید من هم اچ آی وی داشته باشم… پروژه "سلام" به نفع بیماران مبتلا به اچ آی وی است که از افراد جامعه صرف نظر از جنس، شغل، سن، طبقه اجتماعی و حتی بدون آگاهی از مثبت یا منفی بودن این بیماری یک سوال پرسش می شود: "اگر به اچ آی وی مبتلا شوید از جامعه ی خود چه می خواهید؟" پدید آورنده دوری این افراد از جامعه، نه ابتلا به این ویروس بلکه نحوه برخورد اجتماع با آنهاست. این پروژه جهت درک بهتر از این بیماری است. امروز دیگر هیچ مبتلایی دغدغه اش درمان نیست و تنها احترام گذاشتن به حریم شخصی اوست. برگزارکنندگان: محمد امین پوراسکندریان و امیتیس سلطانی عباسیون حامی مالی: شرکت"سلامتی و زیبایی پارس" @salam.project

A post shared by ایدز و بیماری های آمیزشی (@hiv_sti) on

محبوبه، یک بیمار مبتلا به ایدز که از طریق همسرش به این بیماری مبتلا شده از رفتار وحشت زده مردم نسبت به این بیماری می گوید: « بعضی ها فکر می کنند که اگر در یک مکان با بیمار مبتلا به این ویروس دست خود را بشویند نیز، ویروس به آنها منتقل می شود.»

بر اساس برآورد وزرات بهداشت و درمان ایران، از ۸۰ میلیون نفر جمعیت این کشور، ۶۶ هزار نفر به بیماری ایدز مبتلا هستند که از این تعداد نزدیک ۳۰ هزار نفر از ابتلای خود به این ویروس اطلاعی ندارند.۸۴ درصد از این بیماران را مردان و ۱۶ درصد آنها را زنان تشکیل می دهند.

 

  منبع: یورو نیوز
بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
وضعیت شیوع هپاتیت در ایران
ژن‌های کوییر، همجنس‌خواهی و گرایش جنسی
کشف ژن‌های همجنس‌خواه

 

ثبت دیدگاه