صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > بیش از ۲۵۰۰ مبتلا به اچ‌آی‌وی در افغانستان
در افغانستان

بیش از دوهزار و پانصد تن ایدز دارند

  - برگرفته از: روزنامه ۸ صبح /
۱۴ آذر ۱۳۹۶
روبان قرمز نشان اج‌آی‌وی و ایدز

وزارت صحت عامه با گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه با ویروس «اچ‌آی‌وی» و بیماری ایدز در کشور، اعلام کرده که تاکنون دو هزار و ۵۲۲ واقعه مثبت «ایچ‌آی‌وی» در افغانستان به ثبت رسیده است.
داکتر فدامحمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت عامه، روز گذشته در این مراسم گفت که از مجموع وقایع ثبت شده، ۷۵‌ درصدشان مردان و بیست‌وپنج درصد شان را زنان تشکیل می‌دهند. آقای پیکان افزود که در میان افرادی که مبتلا به بیماری ایدز هستند، ۵۴ کودک زیر سن پانزده سال نیز شامل اند.
داکتر فدامحمد پیکان هم‌چنین گفت که وزارت صحت عامه تاکنون تلاش‌های زیادی در راستای جلوگیری از گسترش بیماری ایدز در کشور انجام داده است. وی گفت: «وزارت صحت عامه خدمات وقایه‌ای و تداوی اچ آی وی را در ۱۳ ولایت عمده کشور به شمول کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، کندز، غزنی، بدخشان، کنر، دایکندی، فراه، نیمروز و خوست از طریق ۱۱ باب مرکز مشورت‌دهی و آزمایش دواطلبانه، ۱۵ مرکز کاهش اضرار در سطح جامعه، ۹ مرکز کاهش اضرار در سطح محابس، دو مرکز وقایوی برای جوانان در سطح جامعه، ۵ مرکز وقایه از مادر به طفل در ۵ شفاخانه حوزوی و ۵ باب مرکز تداوی اچ آی وی در کابل، هرات، جلال‌آباد، بلخ وخوست راه‌انداری کرده است.»
آقای پیکان تاکید کرد که وزارت صحت عامه در نظر دارد تا «تداوی معاوضه‌ای اوپیویید» را در شهرهای بزرگ کشور هم‌چنان محابس بیشتر افزایش دهد که این یکی از شیوه‌های موثر جلوگیری از انتشار ویروس «اچ‌آی‌وی» و «هیپاتیت» می‌تواند باشد.
وزارت صحت می‌گوید که جنگ، استعمال و قاچاق مواد مخدر، مرزهای باز، مشکلات اقتصادی، سطح پایین سواد، مهاجرت‌های داخلی و خارجی، زرقیات تطبیق خون غیر مصون به خصوص موجودیت در حدود سه ملیون استفاده کننده مواد مخدر و بلند بودن شیوع واقعات «اچ آی وی» در بین گروه‌های معروض به خطر بلند در کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان از جمله عوامل عمده شیوع این ویروس در افغانستان به شمار می‌رود.
بر اساس آمارهای ارایه شده توسط سازمان ملل متحد، در سراسر جهان نزدیک به ۳۶٫۷ میلیون تن آلوده به ویروس «اچ‌آی‌وی» و مبتلا به بیماری ایدز هستند که سالانه بیش از یک میلیون تن‌شان جان‌های شان‌ را از دست می‌دهند. این سازمان از ثبت ۲٫۱ میلیون واقعه نو آلوده شدن به ویروس «اچ‌آی‌وی» در جهان خبر داده است.

بیشتر بخوانید
آزمایش بیماری‌های مقاربتی
۶۰٪ از حاملان اچ‌آی‌وی در ایران از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند
انجام آزمایش اچ‌آی‌وی از زنان باردار
نخستین عمل کامل پیوند آلت جنسی و کیسه‌ی بیضه‌‌ در ایالات متحده آمریکا
نخستین عمل کامل کیر و کیسه‌ی بیضه‌‌ در آمریکا
Daryll Rowe کسی که افراد را به‌عمد به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد
حبس ابد برای فردی که به‌عمد دیگران را به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌کرد

 

ثبت دیدگاه