صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تن و روان > مدیریت بدن زنان و رابطه‌ی آن با طلاق

مدیریت بدن زنان و رابطه‌ی آن با طلاق

شبکه‌ جامعه‌شناسی علامه   - برگرفته از: جهان زن /
۴ دی ۱۳۹۶
جراحی بینی

جراحی بینیدر عصر حاضر ظاهر بدن افراد معرف برداشت از خویشتن خود و قضاوت دیگران در مورد نمای ظاهری شخص نقش اساسی ایفاء می کند . در چند دهه اخیر بحث مدیریت بدن در ایران پررنگ تر شده است و زنان دختران تمایل خود را در این بحث مدیریتی بیشتر از مردان نشان داده اند.در اصل ، تناسب اندام به عنوان معیار زیبایی و مقبولیت در اجتماع مورد توجه قرار گرفته است .

مدیریت بدن به معنای نظارت و دستکاری های مستر و ویژگی های ظاهری و مرئی بدن است . این مفهوم به کمک معرفه هایی مانند کنترل وزن از طریق ورزش مستمر ، رژیم غذایی ، داروهای صنعتی و سنتی ، دستکاری پزشکی ، اهمیت دادن به مراقبت های بهداشتی و آرایشی ، استحمام روزانه ، مدل مو ، آرایش یا اصلاح صورت ، استفاده از انواع عطر ها و خشبو کننده ها ، کاشت و طراحی ناخن برای دختران و زنان ایرانی ارزش شده است .
امروزه زنان و دخترا ن هزینه های هنگفتی را متحمل می شوند برای آنکه ظاهر خود را آنچنان تغییر دهند تا بتوانند از مقبولیت اجتماعی برخوردار شوند .

در طی 50 سال گذشته در آمریکا ، استاندارد زیبایی ، لاغری بوده است . از ان جهت که در فرآیند انتخاب های مردم مسئله زیبایی و تناسب اندام مهم بوده است و زنان لاغر مورد مقبولیت و دارای ارزش بوده اند . البته اینکه زیبایی تنها به ظاهرمعطوف نمی شود امری مسلم است.همانطورکه درتحقیق گروه « داو » در سال 2004 این نتیجه کسب شد که 44% از زنان معتقدند که زیبایی مقوله ایی فراتر از ویژگی های جسمانی است .

بحث مدیریت بدن با بحث حق مالکیت بر بدن به خصوص برای زنان دارای همپوشانی ویژه ایی است . هر انسانی این حق را دارد که در آزادی کامل راجع به وضعیت بدنی خویش تصمیم گیری نماید . به موجب این حق هر انسانی می بایست از هر نوع فشار خارجی که بدن او را تحت تاثیر قرار می دهد مصون بماند .
در حال حاضر زنان و دختران ایرانی به اندام و ظاهر جسمانی خود اهمیت بسیاری می دهند . اما آیا همگی آنان از جهت سلامت و مدیریت بدن این کار را می کنند ؟ آ یا زنان از طرف همسران خود به این سمت و سو نرفته اند ؟ آیا دختران برای داشتن جاذبه جنسی تغییرات ظاهری در خود ایجاد نکرده اند ؟
تا به حال چند درصد مردان در تمامیت مالکیت بدن همسر خود دخالت کرده اند ؟ آیا بیان جملاتی از قبیل تو چاق هستی ، چرا اندامت مانند فلانی نیست ، چرا مدل مو و آرایش تو اینگونه است ، بهتر است بینی خود را عمل کنی ، پیرسینگ تو را زیباتر میکند و …. تعرض به مالکیت بدن زن نیست ؟

از آن جاکه هر نوع تغییری در وضعیت ظاهری و داخلی بدن انسان می بایست با رضایت خود شخص باشد ، آیا با بیان موارد ذکر شده در بالا ، اگر زنی بعد از حرف شوهرش بینی خود را جراحی کند ، ناخن بکارد ، پیرسینگ استفاده کند ، لاغر شود یا چاق شود ، به میل خود این اقدامات را انجام داده ؟
شاید یک زن برای اینکه کانون خانواده را حفظ کند و آن را از مفاسد مصون بدارد ، این اقدامات را در خصوص ظاهر خود انجام دهد اما حق زن این میان چه می شود ؟ حق مالکیت بر بدنی که عملاً زیر پاگذاشته می شود .

چه بسا بسیاری از طلاق ها که در دادگاه ها رخ می دهد و علت عمده آنها همین ایراد گرفتن های مرد از ظاهر جسمانی همسر خود باشد .
درست است که ظاهر و ویژگی های جسمانی از قبیل چاقی ، لاغری ، داشتن بینی بزرگ ، گوشتی یا استخوانی ، نداشتن پاهای خوش فرم ، نداشتن انگشت های دست کشیده و بلند از دلایل طلاق نمی باشد و شاید نوشتن آن ها در دادخواست کمی مسخره و مضحک به شمار بیاید ، و اگر دلیل اصلی طلاق مطرح شوند ، باعث رد دادخواست می شود ، اما همین ایراد گرفتن از طرف مقابل باعث به وجو آمدن مشکلات بعدی بسیاری می شود که آن ها می توانند دلایل محکمی برای طرح دعوی طلاق باشند .

  منبع: جهان زن
بیشتر بخوانید
یولیا ساوینوفسکیخ سال گذشته در اعتراض به تصمیم مقامات به طور موقت اعتصاب غذا اعلام کرد
جدال روسیه با مادران
مد شدن پستان‌های کوچکتر
علیه نام‌نهادن چیزها
پریود، تابو یا چرخه‌ی طبیعی بدن زنان؟

 

ثبت دیدگاه