صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > ضررهای مصرف ایبوپروفن برای مردان جوان

مضرات مصرف ایبوپروفن برای مردان جوان

  - برگرفته از: یورو نیوز /
۲۲ دی ۱۳۹۶
ضررهای مصرف ایبوپروفن برای مردان جوان

مضرات مصرف ایبوپروفن برای مردان جوان

مصرف ایبوپروفن حتی در مقادیر متعارف می‌تواند با ایجاد تغییرات هورمونی سبب بروز ناباروری در مردان جوان شود.

در مطالعه‌ای که به تازگی در هفته‌نامه علمی مطالعات آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده، محققان دریافته‌اند که مصرف ایبوپروفن که به عنوان مُسَکن و داروی ضدالتهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در روند باروری مردان اختلال ایجاد کند.

ایبوپروفن یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که مردان ورزشکار برای کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب‌های ورزشی از آن استفاده می‌کنند. این دارو به دلیل کم‌خطر بودن در اغلب کشورهای جهان بدون نیاز به نسخه پزشک قابل خریداری است.

با این حال به نظر می‌رسد برخلاف باور معمول این دارو چندان بدون عوارض نیست و می‌تواند اثرات منفی قابل تاملی بر بدن مردادن داشته باشد.

پیشتر نیز برخی مطالعات علمی نشان دادند که مصرف بیش از اندازه ایبوپروفن و سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می‌تواند سبب بروز افسردگی و همچنین افزایش خطر سکته قلبی و مغزی شود.

اثرات ایبوپروفن بر سیستم هورمون جنسی مردان

بیضه‌ها مسئول تولید اِسپِرم (سلول‌های جنسی مردان) و همچنین ترشح هورمون تستسترون به عنوان یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین هورمون‌های مردانه هستند.

در مردان وجود تستسترون نقش مهمی در رشد بافت‌های تولیدمثلی از جمله غده پروستات و بیضه‌ در دوران جنینی و همینطور ارتقای ویژگی‌های ثانویه جنسی مانند افزایش حجم عضلات و استخوان‌ها و افزایش رشد موی بدن دارد. کمبود یا اختلال در وضعیت ترشح این هورمون می‌تواند سبب پیدایش مشکلاتی چون پوکی استخوان و ناباروردی در مردان شود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف ایبوپروفن می‌تواند سبب سرکوب انتخابی رونویسی ژنتیکی در سلول‌های غدد درون ریز شده و با ایجاد اختلال در ترشح هورمون تستسترون از بیضه‌ها سبب ناباروری مردان گردد.

  منبع: یورو نیوز
بیشتر بخوانید
نسبت طول انگشت با اندازه‌ی کیر
رفتار جنسی در بزرگسالی
رفتار جنسی در بزرگسالی
چرا ما مردان متلک می‌گوییم؟
چرا ما مردان متلک می‌گوییم؟
قانون، پشتوانه‌ی آموزش و پرورش جهت کاهش ازدواج زودهنگام
فرهنگ‌سازی جهت کاهش ازدواج زودهنگام

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this