صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > شکایت زوج همجنسگرا علیه رومانی به دیوان عالی اروپا
در رومانی

مشکل اقامت زوج همجنسگرا را به شکایت به دیوان دادگستری اروپا واداشت

  - برگرفته از: یورونیوز /
۲۲ دی ۱۳۹۶
رژه افتخار رومانی ۲۰۱۷

زوج همجنسگرای رومانیایی-آمریکایی

یک زوج همجنسگرای رومانیایی-آمریکایی که هشت سال پیش در بروکسل ازدواج کردند، بدلیل برسمیت شناخته نشدن ازدواج همجنسگرایان در رومانی، اجازه اقامت در این کشور را ندارند. پرونده آدریان کومان رومانیایی و کلی همیلتون شهروند آمریکا اکنون با شکایت آنها به دیوان دادگستری اروپا در این نهاد که عالی‌ترین مرجع رسیدگی به قوانین اتحادیه اروپا محسوب می شود، بررسی خواهد شد.

یکی از دادستان‌های عمومی دیوان دادگستری اروپا نیز اخیرا از شکایت این زوج حمایت کرده است. اگرچه نظر دادستان عمومی نمی تواند رای دادگاه را مشخص کند اما در روند رسیدگی به آن تاثیرگذار است.

دیوان دادگستری اروپا به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی که همچنان ازدواج همجنسگرایان را قانونی نکرده اند، توصیه می‌کند که ازدواج زوج های همنجسگرا را به‌رسمیت بشناسند.

ملکیور اواتله، دادستان بلژیکی دیوان دادگستری اروپا در اینباره گفته است: «اگرچه کشورهای عضو در قانونی کردن یا نکردن ازدواج دو همجنس آزادند، اما نمی‌توانند آزادی و یا اجازه اقامت یک شهروند اتحادیه اروپا یا همسر او را نقض کنند؛ حتی اگر همسر این فرد شهروند کشورهای عضو اتحادیه نباشد.»

رای دیوان دادگستری اروپا در مورد پرونده این زوج از این جهت حائز اهمیت است که می‌تواند راه را برای برسمیت شناخته شدن ازدواج همجنسگرایان در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هموار کند.

رومانی، لهستان، اسلواکی، بلغارستان،لیتوانی و لتونی، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند که تاکنون هیچ قدمی برای قانونی کردن ازدواج همچنسگرایان برنداشته‌اند.

کلی همیلتون همسر آمریکایی آدریان کومان در مصاحبه با یورونیوز گفت: «من از پیشرفت‌های صورت گرفته بسیار خوشحالم. امیدوارم که به زودی بعنوان یک خانواده برسمیت شناخته شویم. این فرصتی است که شاید در آینده بتوانم با همسرم در رومانی زندگی کنم و من از این بابت بسیار خوشحالم.»

 

  منبع: یورونیوز
بیشتر بخوانید
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
ازدواج همجنس‌ها در تایلند قانونی شد
تایلند در تدارک ثبت قانونی ازدواج مدنی همجنس‌ها
پارلمان پرتغال قانون جدیدی را برای تغییر جنسیت تصویب می‌کند
پنج دلیلی که سوئد بهترین میزبان جشن غرور اقلیت‌های جنسی اروپاست.
سوئد میزبان جشن افتخار یوروپراید