صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > برای بایگانی > جمعیت زنان در هند ۶۳ میلیون کمتر از مردان

در هند تعداد زنان ۶۳ میلیون کمتر از آن است «که باید باشد»

  - برگرفته از: رادیو فردا /
۱۴ بهمن ۱۳۹۶
یک زن هندی در شالیزاری در اطراف احمدآباد

یک زن هندی در شالیزاری در اطراف احمدآباد

یک بررسی دولت هند نشان می‌دهد جمعیت زنان و دختران این کشور ۶۳ میلیون کمتر از آن است که در حالت عادی باید باشد. هند جمعیتی بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در بررسی نتیجه نظرسنجی اقتصادی سالانه در هند که این هفته منتشر شده می‌نویسد «سقط جنین با توجه به جنسیت و تغذیه و مراقبت پزشکی بهتر برای پسران موجب شده‌است که جمعیت مردان بیشتر از زنان باشد».

خانواده‌های هندی همچنین می‌گویند احتمال اینکه بچه‌دار شدن را پس از تولد «تعداد مطلوب فرزند پسر» متوقف کنند، بیشتر است.

بنا بر این آمار، بیش از ۲۱ میلیون دختر نیز گفته‌اند در خانواده خود «ناخواسته» هستند زیرا امید والدینشان «پسردار شدن» بوده است.

مطالعات نشان می‌دهد که دختران هندی به نسبت پسران، از فرصت تحصیل کمتری برخوردارند، تغذیه مناسب ندارد و مراقبت پزشکی از آنها نیز به نسبت پسران کمتر است و بنابر این مرگ‌ومیر دختران نیز بیشتر است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد بسیاری از زنان هندی که شامل زنان تحصیل‌کرده و ثروتمند نیز می‌شود گفته‌اند که از سوی خانواده به‌ویژه مادر شوهرشان، برای داشتن فرزند پسر، تحت فشار هستند. این گزارش می‌افزاید وضعیت خانواده‌های ثروتمند از جمله در مناطق مرفه دهلی نو نیز در طول سال‌های اخیر بدتر شده‌است.

آرویند سوبرامانیان نویسنده گزارش آماری اخیر برای دولت هند گفته‌است چالش جنسیت در این کشور سابقه طولانی دارد و هند باید «با ترجیح اجتماع برای داشتن فرزند پسر، مقابله کند».

این گزارش در عین حال به شمال شرقی هند به عنوان منطقه‌ای پرداخته‌است که می‌تواند «نمونه‌ای برای سایر کشور باشد». این مناطق از لحاظ قومی به چین و میانمار نزدیک هستند.

وب‌سایت الجزیره در گزارشی در این‌باره به نقل از ربکا رایشمن نماینده پیشین هند در دفتر زنان سازمان ملل متحد می‌نویسد آمار اخیر نشان می‌دهد که میزان تحصیلات و ثروت برای پیشبرد حقوق برابر زنان و مردان تعیین‌کننده است. خانم رایشمن افزوده‌است «حتی نظام حقوقی و سیاست‌گذاری که همه تلاش خود را در زمینه حقوق زنان و دختران کرده نیز در این زمینه کافی نبوده‌است».

نراندا مودی، نخست‌وزیر هند، در سال ۲۰۱۵ میلادی برنامه «نجات دختران، تحصیل دختران» را پایه‌گذاری کرد تا بر اولویت دولت در زمینه حقوق آنها تأکید کند. این برنامه در پی کاهش تناسب جمعیت هند از لحاظ جنسیتی پایه‌گذاری شد اما آمار سال اخیر نشان می‌دهد که روند نزولی در این زمینه همچنان ادامه پیدا کرده‌است.

 

  منبع: رادیو فردا
بیشتر بخوانید
مرشد سرشناس هندی به دلیل تجاوز به دختر نوجوان به حبس ابد محکوم شد
حبس ابد برای مرشد هندی به جرم تجاوز
هند برای تجاوز جنسی به کودکان، مجازات اعدام تعیین کرد
مجازات اعدام برای تجاوز جنسی به کودکان در هند
تجمع معترضان به افزایش تجاوزهای جنسی در مقابل نخست‌وزیر هند در لندن
تجمع معترضان در مقابل نخست‌وزیر هند در لندن
قربانیان اسیدپاشی در هند در صحنه مد
قربانیان اسیدپاشی در هند در صحنه‌ی مد