صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > برای بایگانی > آغاز تحقیق درباره اتهام‌های جنسی علیه رییس آکادمی اسکار

آغاز تحقیق درباره اتهام‌های جنسی علیه رییس آکادمی اسکار

  - برگرفته از: دویچه‌وله فارسی /
۲۷ اسفند ۱۳۹۶
جان بیلی، رییس آکادمی اسکار

جان بیلی، رییس آکادمی اسکار

رسانه‌های آمریکایی خبر داده‌اند که تحقیقاتی پیرامون چند مورد اتهام تعدی جنسی مربوط به رئیس آکادمی اسکار به جریان افتاده است.

رئیس آکادمی اسکار در پی شکایت جداگانه در مظان اتهام‌ آزار جنسی قرار گرفته است. جان بیلی ۷۵ساله به‌تازگی گفته بود که قصد دارد با “آگاهی بالاتری” با مبحث برابری جنسیتی برخورد کند.

پایگاه اینترنتی شبکه “ورایتی” و شبکه تلویزیونی “ان‌بی‌سی نیوز” گزارش داده‌اند، بلافاصله بعد از دریافت سه شکایت از سوی اعضای “آکادمی علوم و هنرهای سینما” مبنی بر تعرض جنسی توسط جان بیلی روز چهارشنبه ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) تحقیقات علیه او آغاز شد.

آکادمی اسکار اعلام کرد، به منظور “حفاظت از همه شرکت‌کنندگان” در این پرونده به شکایت‌ها به صورت محرمانه رسیدگی خواهد شد. همچنین به هر شکایتی بسته به نوع اتهام مطرح‌شده در آن رسیدگی می‌شود. پس از آن گزارش در اختیار هیأت مدیره قرار خواهد گرفت.

آکادمی اسکار می‌گوید: «ما در چنین مواردی تا زمانی که بررسی کامل نشده هیچ اظهارنظری ابراز نخواهیم کرد.»

جان بیلی، فیلمبردار نامی هالیوود، در اوت سال ۲۰۱۷ برای یک دوره ۴ ساله به ریاست آکادمی اسکار انتخاب شد. در ضیافت شام مراسم معرفی نامزدهای اسکار در ماه فوریه او که ۷۵ سال دارد با اشاره به کارزار مبارزه با آزارهای جنسیتی “می تو” (من هم همچنین) گفت که قصد دارد با “آگاهی و مسئولیت بالاتری” با مبحث برابری جنسیتی برخورد کند.

آکادمی اسکار در دسامبر ۲۰۱۷ مقرراتی تصویب کرد که مقرر می‌دارد با اعضای آکادمی در صورت مشاهده هرگونه آزار، توهین یا تبعیض برخورد خواهد شد.

بر اساس مقررات تازه، اتهام‌هایی از این دست در کمیته عضویت و مدیریت آکادمی بررسی می‌شود. در صورت وارد بودن هر اتهامی، موضوع به هیأت مدیره آکادمی ارجاع داده می‌شود تا برخورد مقتضی با عضو متهم اتخاذ شود.

بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
اولین تحقیق اروپایی در رابطه با همجنسگرایی و ورزش
ناتوانی در برقراری ارتباط با زنان و انگیزه‌ی احتمالی مهاجم تورنتو
انگیزه‌ی احتمالی مهاجم تورنتو ناتوانی در ارتباط با زنان بود
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی