صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > اندیشه و فرهنگ > طرفداران و مخالفان حجاب در مدارس آلمان

ممنوعیت روسری در مدارس ابتدایی آلمان

موافقان و مخالفان
  - برگرفته از: دویچه‌وله /
۲۲ فروردین ۱۳۹۷

در اتریش قانونی در دست تهیه است که بنا بر آن استفاده از پوشش روسری برای دختران در مدارس ابتدایی ممنوع می‌شود. اکنون بررسی اجرای طرحی مشابه از سوی مسئولان ایالت نوردراین‌وستفالن آلمان بحث‌های زیادی برانگیخته است.

ممنوعیت روسری در مدارس ابتدایی آلمان؛ موافقان و مخالفان

یواخیم اشتامپ، وزیر انتگراسیون (هم‌گرایی) ایالت نوردراین‌وستفالن در غرب آلمان معتقد است کودکان که هنوز قدرت تصمیم‌گیری در باره مذهب خود را ندارند نباید مجبور شوند که با پوشش روسری به مدارس بروند.

او در مصاحبه با روزنامه بیلد روز شنبه (۷ آوریل / ۱۸ فروردین) گفته است: «به همین جهت لازم است که ما این موضوع را بررسی کنیم و پوشش روسری را برای کودکانی که هنوز به سن تصمیم‌گیری مستقل برای انتخاب مذهب نرسیده‌اند، یعنی تا سن ۱۴ سال، را رد کنیم.»

برهان کسیجی، رئیس شورای مسلمانان آلمان اما در مقابل می‌گوید: «اجبار به پوشش روسری و ممنوعیت استفاده از آن هر دو در یک ردیف قرار می‌گیرند. هر دو حق انتخاب را از زنان مسلمان می‌گیرند.»

به عقیده رئیس شورای مسلمانان آلمان این بحثی است “پوپولیستی، نمادین، بی‌محتوا” و این نظر که دختران مسلمان مجبور به پوشیدن روسری می‌شوند، بحثی قدیمی است و زمان آن گذشته است.

اتریش به عنوان پیشگام؟

از اوایل ماه آوریل مشخص شده است که دولت ائتلافی، شامل حزب محافظه‌کار مردمی و حزب پوپولیستی راستگرای اتریش در نظر دارد با طرح قانونی پوشش روسری برای دختران در مهد‌کودک‌ها و مدارس ابتدایی این کشور را ممنوع کند.

به گزارش رسانه‌های اتریش قرار است در این باره مقرراتی نام قانون حمایت از کودکان تا تابستان سال جاری میلادی آماده شود.

در اتریش انتشار این خبر بحث‌های زیادی برانگیخته است. سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش از حزب محافظه‌کار مردمی، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اول این کشور گفته است با اجرای این قانون دولت می‌خواهد از تشکیل “جوامع موازی” در کشور جلوگیری کند.

وزیر فرهنگ اتریش، هاینتس فاسمان، نیز در دفاع از طرح این قانون را یک “اقدام “نمادین” می‌خواند که تصویر روشنی از دولت اتریش به عنوان یک دولت سکولار نشان می‌دهد.

هاینتس کریستیان اشتراخه، جانشین صدراعظم اتریش از حزب راستگرای FPÖ از اقدامی سخن می‌گوید که “انطباق مهاجران با جامعه جدید را تسریع می‌بخشد و باعث شکوفایی کودکان می‌شود.”

پوشش روسری برای دختران در مهد کودک‌ها‌

هنوز مشخص نیست چه تعداد کودک در اتریش مشمول مقررات قانونی ممنوعیت پوشش روسری خواهند شد.

آنطور که زاراپ گولر، معاون اداره انتگراسیون ایالت نوردراین‌وستفالن آلمان به روزنامه بیلد گفته است در این ایالت هم “کودکانی هستند که در ۷ سالگی با روسری به مدارس فرستاده می‌شوند. در موارد استثنایی نمونه‌هایی از این نوع پوشش را حتی در مهد کودک هم می‌توان دید.”

برای دانش‌آموزان در مدارس عمومی ایالت نوردراین‌وستفالن آلمان ممنوعیتی برای پوشش روسری وجود ندارد.

حتی دادگاه قانون اساسی آلمان فدرال در دسامبر سال ۲۰۱۶ حکم داد که دانش‌آموزان مسلمان می‌توانند در عین رعایت مقررات حجاب در آموزش شنای مدرسه شرکت کنند.

قاضی عالی دادگاه قانون اساسی در کارلسروهه با حکم مزبور به اعتراض یک دختر دانش‌آموز ۱۱ ساله مقیم حوالی شهر فرانکفورت رسیدگی کرد. این دختر دانش‌آموز تقاضا کرده بود که از ساعت شنا معاف شود، زیرا به گفته او اسلام به او اجازه نمی‌دهد در یک استخر به همراه پسران شنا کند.

طبق قانون دانش‌آموزان مسلمان باید در درس آموزش شنا شرکت کنند. از نظر عالی‌ترین دادگاه آلمان دانش‌آموزان مسلمان می‌توانند نوع پوشش خود را طبق مقررات حجاب انتخاب کنند.

ممنوعیت روسری در مدارس ابتدایی آلمان؛ موافقان و مخالفان

آزادی ادیان در آلمان موضوعی تضمین‌شده در قانون اساسی است

 

 

  منبع: دویچه‌وله
بیشتر بخوانید
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶
تجمع گروهی از شهروندان ماهشهری برای مقابله با کودک‌آزاری
اعتراض مردم ماهشهر علیه کودک‌آزاری
شماره‌ی ۷۶ مجله‌ی حقوق ما - کودک‌همسری
کودک‌همسری موضوع شماره ۷۶ مجله‌ی حقوق ما
هند برای تجاوز جنسی به کودکان، مجازات اعدام تعیین کرد
مجازات اعدام برای تجاوز جنسی به کودکان در هند