صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا

افزایش تولدهای بدون ازدواج در اروپا

  - برگرفته از: یورونیوز /
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
 افزایش تولد فرزندان بدون ثبت ازدواج والدین در اروپا

روند رو به رشد سریع تولد فرزندان خارج از ازدواج والدین نشانه تغییرات مهمی در نگرش افراد نسبت به تشکیل خانواده دارد. فرزندآوری در دهه ۶۰ میلادی و پیش از آن در خارج از چهارجوب ازدواج عملا غیرممکن بود و در صورت وقوع به عنوان یک راز در میان افراد فامیل باقی می‌ماند. این روند در طی دهه‌های گذشته تغییر چشمگیری کرده است و در سال‌های اخیر بسیاری از مردم اروپا فرزندان خود را خارج از چهارچوب ازدواج به دنیا می‌آورند.

با ظهور ادیان ابراهیمی، فرزندآوری خارج از چهارچوب ازدواج نه تنها مورد تایید نبود بلکه امری ناپسند تلقی می‌شد. در بسیاری از جوامع و فرهنگ‌ها فرزندان حاصل از روابط عاطفی خارج از ازدواج از حقوق اجتماعی و اقتصادی که شامل فرزندان حاصل از ازدواج می‌شد، محروم بودند. گرچه این رسم در بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای مذهبی همچنان باقی است، اما در کشورهای غربی تا حد قابل توجهی تغییر یافته است.

بسیاری از کشورهای اروپایی با تغییر در قوانین مدنی خود حقوق برابر برای فرزندانی که به داخل و خارج از ازدواج متولد می‌شوند ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل بسیاری از زوج‌های اروپایی ترجیح می‌دهند تا بدون ثبت پیوند زناشویی با یکدیگر زندگی کرده و صاحب فرزند شوند. بسیاری از زوج‎های اروپایی جشن عروسی را بهانه‌ای برای شادمانی می‌دانند و در عوض مسائل قانونی مرتبط با ازدواج را دست و پا گیر می‌خوانند و به همین علت ترجیح می‌دهند تا روابط عاطفی خود را به طور رسمی ثبت نکنند.

بر طبق آمار ارائه شده در یوروستات، موسسه آمار اروپا واقع در لوکزامبورگ، در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۶۹.۶٪ از نوزادان ایسلندی در رابطه عاطفی خارج از ازدواج متولد شده‌اند. فرانسه با ۵۹.۷٪ و اسلوونی با ۵۸.۶٪ در رتبه دوم و سوم بیشترین تعداد فرزندان متولد شده از روابط خارج از ازدواج را دارا هستند.

در مقابل ترکیه با ۲.۹٪، یونان با ۹.۴٪ و مقدونیه با ۱۲.۰٪ به ترتیب کمترین میزان تولد فرزندان خارج از ازدواج را در اروپا داشتند.

بررسی‌های جامع بر روی مسائل خانواده در سه دهه اخیر در اروپا حاکی از آن است که تغییر قابل توجهی در میزان تولد فرزندان خارج از رابطه ازدواج در طی این مدت زمانی رخ داده است. در سال ۱۹۸۶ میلادی بیشترین تولد خارج از ازدواج متعلق به کشورهای ایسلند (۵۰.۸٪)، سوئد (۴۸.۴٪) و دانمارک (۴۳.۹٪) بود و کشورهای قبرس (۰.۵٪) مالتا (۱.۵٪) و یونان (۱.۸٪) در انتهای فهرست قرار داشتند.

با بررسی تغییرات در طی سه دهه گذشته مشخص می‌شود که کشورهای بلغارستان، هلند، اسلواکی، بلژیک و جمهوری چک بیشترین میزان تغییرات را در این بازه زمانی داشته‌‍اند به گونه‌ای که، درصد فرزندان متولد شده خارج از ازدواج در این کشورها در طی ۳۰ سال بین بیش از ۵ برابر شده است.

در مجموع کشورهای اروپای شمالی و مرکزی بیشترین درصد فرزندان خارج از ازدواج و کشورهای اروپای شرقی کمترین میزان فرزندان خارج از ازدواج را در طی سه دهه گذشته به ثبت رسانده‌اند.

  منبع: یورونیوز
بیشتر بخوانید
ناتوانی در برقراری ارتباط با زنان و انگیزه‌ی احتمالی مهاجم تورنتو
انگیزه‌ی احتمالی مهاجم تورنتو ناتوانی در ارتباط با زنان بود
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
قانون رحم اجاره‌ای و اهدای سلول جنسی نداریم
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
ولیعهد سوئد هم از آزار جنسی در امان نبوده است
وضعیت شیوع هپاتیت در ایران