صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > پاپ اشتباه خود در قبال رسوایی جنسی کلیسای شیلی را پذیرفت

پاپ اعتراف کرد در قبال رسوایی جنسی کلیسای شیلی مرتکب «اشتباه بزرگی» شده است

  - برگرفته از: یورونیوز /
۲۶ فروردین ۱۳۹۷
#پاپ_فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان اعلام کرد که در داوری کشیشان مرتبط با پرونده‌ی #رسوایی_جنسی #کلیسای_شیلی دچار اشتباه شده است. او از قربانیان این سوءاستفاده‌ها تقاضای بخشش کرد.

پذیرش اشتباه از سوی پاپ در قبال رسوایی جنسی کلیسای شیلی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان اعلام کرد که در داوری کشیشان مرتبط با پروندۀ رسوایی جنسی کلیسای شیلی «اشتباه بزرگی» را مرتکب شده است. او از قربانیان این سوء استفاده‌ها تقاضای بخشش کرد.

در بیانیۀ روز چهارشنبۀ واتیکان آمده است که پاپ فرانسیس تمام اسقف‌های شیلی را برای نشستی فوق‌العاده به واتیکان فرا خوانده است تا دربارۀ این رسوایی گفتگو کنند؛ رسوایی که گفته می‌شود اعتبار پاپ و کلیسای شیلی را زیر سوال برده است.

پیش از این در پی انتشار اخبار رسوایی جنسی کلیسای ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۲ میلادی نیز نشست مشابهی برگزار شد؛ واتیکان این نشست‌های فوق‌العاده‌ را به ندرت برگزار می‌کند.

پاپ فرانسیس هدف از برگزاری نشست جدید را «اجرای عدالت و جبران این رسوایی تا جای ممکن» اعلام کرده است. او همچنین «نبود اطلاعات درست و متعادل» را دلیل این اشتباه خود در قضاوت اسقف خوان باروس، اسقف شیلی توصیف کرد.

اسقف باروس در سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی پاپ به عنوان اسقف اعظم شهر اوسورنو در جنوب شیلی انتخاب شد آنهم در حالی که خوان باروس نقش مهمی در سرپوش گذاشتن بر آزار جنسی کودکان توسط کشیشی به نام فرناندو کارادیما در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی در شیلی داشته است.

فرناندو کاردیما درنهایت در سال ۲۰۱۱ میلادی مجرم شناخته شد با این وجود پاپ هرگونه دخالت خوان باروس در این پروندۀ رسوایی را رد می‌کرد.

در همان سال ۲۰۱۵ میلادی بسیاری از سیاستمداران و رهبرای کلیساهای شیلی خواستار استعفای خوان باروس شدند اما پاپ در قبال این خواست عمومی مقاومت کرد.

رهبر کاتولیکهای جهان حتی پیش از این در جریان سفر ماه ژانویۀ خود به شیلی، با وجود اعتراض قربانیان این سوء استفاده‌ها که معتقد بودند پاپ این آزار و اذیت‌ها را نادیده گرفته، بشدت از خوان باروس دفاع کرد.

او قربانیان را به فریب و تقلب در قبال باروس متهم کرد و از آنها خواست تا ادعاهایشان را اثبات کنند. او حتی دو بار استعفای باروس را رد و اعلام کرده بود: «من متقاعد شده‌ام که او بی‌گناه است».

  منبع: یورونیوز
بیشتر بخوانید
جشنواره‌ی فیلم کن
خط تماس ویژه‌ی گزارش آزار جنسی در جشنواره‌ی کن
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
استعفای عضو کنگره‌ی آمریکا به دلیل اتهام آزار جنسی
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
محاکمه‌ی رییس‌جمهوری سابق پرو به اتهام عقیم‌سازی زنان
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در سال گذشته در استان تهران
ثبت بیش از ۱۴۰۰ ازدواج دختربچه‌ها در استان تهران در سال ۹۶