صفحه نخست > همه‌ی مطلب‌ها > تازه چه خبر؟ > ایران برترین شرکت‌کننده‌ی رژه‌ی افتخار آمستردام

ایران برترین شرکت‌کننده‌ی رژه‌ی افتخار آمستردام

در سال ۲۰۱۸
  - کارگاه خبر ژوپی‌آ /
۱۵ مرداد ۱۳۹۷
قایق ایران‌پراید در رژه‌ی افتخار آمستردام ۲۰۱۸ - عکس از پریسا اکبرزاده - بنیاد ژوپی‌آ

قایق ایران برای دومین سال پیاپی در رژه‌ی افتخار قایق‌ها در آمستردام شرکت کرد. کارشکنی قایق‌ران هلندی در سال گذشته، قایق ایران را در ابتدای مسیر رژه خارج کرد. به همین دلیل حضور این قایق در رژه‌ی افتخار امسال، اولین حضور رسمی این قایق محسوب می‌شود.

قایق ایران با حضور دوباره‌ی خود در کانال‌های آمستردام نه تنها توانست بزرگ‌ترین حضور ایرانیان در رژه‌ی افتخار در سراسر دنیا را رقم بزند بلکه مقام بهترین شرکت‌کننده‌ی امسال رژه‌های افتخار هلند را نیز از آن خود کرد.

شعار امسال رژه‌ی افتخار در آمستردام «قهرمانان» بود. ایرانیان با شعار «قهرمان خود را در آینه ببین» و با پیام «ما همه قهرمان هستیم چراکه با دستان خود آرزوهایمان را به واقعیت تبدیل می‌کنیم» در این رژه حضور داشت. بنیاد ژوپی‌آ که برگزارکننده‌ی قایق ایران است در بیانیه‌ی خود به همین مناسبت نوشته است: «وقتی متوجه شدیم که موضوع امسال کانال‌پراید، قهرمانان است، همه‌چیز برایمان جالب‌تر شد. آیا از کسانی که برای هدفشان و حضورشان می‌جنگند و ابزارشان در این جنگ خودشان، صورتشان، هویتشان و زندگیشان است، برای قهرمان‌خطاب‌شدن، لایق‌تر هم هست؟ امروز هرکدام از ما قهرمان زندگی خودمان است و با تمام ناملایمات، روی پاهای خود می‌ایستیم ،با دست‌های خودمان موسیقی جدیدی را می‌نوازیم و این‌بار مصمم به آن هستیم که صدای این موسیقی را به گوش همه‌ی جهان و به‌خصوص همه‌ی آن‌هایی که پیش‌ازاین ما را می‌شناختند اما نمی‌شناختند برسانیم: ما را ببینید ما حضور داریم.»

رژه‌ی افتخار قایق‌ها در آمستردام هرسال در اولین شنبه‌ی ماه اوت برگزار می‌شود. این رژه در کانال‌های آمستردام و بر روی آب اتفاق می‌افتد. به همین دلیل یکی از معروف‌ترین رژه‌های افتخار دنیا به‌حساب می‌آید. ثبت‌نام برای حضور در این رژه در ماه ژانویه است و در شش ماه بعدی به برنامه‌ریزی و مدیریت مداوم نیاز دارد.

رژه‌ی افتخار آمستردام سه قایق را به انتخاب گروه داوران و یک قایق را به انتخاب مردم به عنوان برترین شرکت‌کننده‌های هر سال برمی‌گزیند. قایق ایران هم به انتخاب هیات داوران و هم رای مردمی عنوان بهترین شرکت‌کننده‌ی امسال را از آن خود کرد. اما از آنجا که هر قایق تنها یک جایزه را می‌تواند دریافت کند، قایق ایران عنوان نخست که رای مردمی (Publieksprijs) است را به دست آورد. سه قایق دیگر منتخب داوران، قایق‌های سازمان عفو بین‌الملل (Amnesty International)، سازمان سی‌او‌سی هلند (COC Nederland) و انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان کوییر (Meer dan gewenst) هستند.

تصاویر زیر را که پریسا اکبرزاده از حضور همجنسگرایان، دوجنسگرایان، تراجنسیتی‌ها، کوییرها و فعالان حقوق بشر در قایق ایران گرفته است در زیر ببینید:

 

 

عکاس: پریسا اکبرزاده – حق چاپ: بنیاد ژوپی‌آ –  بازنشر تصاویر با ذکر منبع مجاز است.

Photos by Parisa Akbarzadeh – Creative Commons  Attribution v.4 International – JoopeA Foundation.

  کارگاه خبر ژوپی‌آ
بیشتر بخوانید
پنج دلیلی که سوئد بهترین میزبان جشن غرور اقلیت‌های جنسی اروپاست.
سوئد میزبان جشن افتخار یوروپراید
ایران در رژه‌ی افتخار ۲۰۱۸ آمستردام
حضور رنگین‌کمانی‌های ایران برای دومین‌بار در کانال‌پراید آمستردام
مراسم «رنگ‌های واقعی ۲۰۱۸» در آمستردام
حضور یک سازمان ایرانی در میان موثرترین فعالان حقوق کوییر در هلند
سال 2018 میلادی مبارک
مروری بر فعالیت‌های ما در سال ۲۰۱۷

 

ثبت دیدگاه